Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna www.logopeda.fora.pl
forum o terapii wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

O DEPRESJI POWODOWANEJ PRZEZ NIEDOBORY WITAMIN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna -> Wejdź i porozmawiaj
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erka




Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:03, 19 Lip 2012    Temat postu: O DEPRESJI POWODOWANEJ PRZEZ NIEDOBORY WITAMIN

O DEPRESJI POWODOWANEJ PRZEZ NIEDOBORY WITAMIN Z GRUPY B

W niektórych przypadkach depresja może mieć u podłoża awitaminozę związaną z witaminami z grupy B. Ściślej rzecz biorąc, objawy depresji związane byłyby z zaburzeniami metabolizmu kwasu foliowego, zaliczanego właśnie do tej grupy witamin.

Grupa badaczy pod kierunkiem Ingvara Bjellanda z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii zebrała dane, pokazujące, że depresja występowała blisko dwa razy częściej u osób, które miały wysoki poziom homocysteiny we krwi, w porównaniu z osobami z najniższymi stężeniami tego aminokwasu. Homocysteina stanowi ubocznym produkt metabolizmu, a kwas foliowy ogrywa istotną rolę w procesach jej rozkładu. Z tego powodu zbyt wysoki poziom tego aminokwasu może świadczyć o zaburzeniach procesów metabolicznych, w których uczestniczy kwas foliowy.

Inny ważny wynik tego badania mówi, że depresja występowała częściej również u tych osób, które posiadały specyficzny wariant genu odpowiedzialnego za metabolizm kwasu foliowego w organiźmie. Gen w tym wariancie kodował enzym, który znaczniej mniej efektywnie rozkładał kwas foliowy. Wg autorów brak kwasu foliowego albo problemy z jego metabolizmem mogą być częściowo odpowiedzialne za rozwój depresji u niektórych osób, gdyż witaminy z grupy B są potrzebne do produkcji związków pełniących istotne funkcje w mózgu. Brak tych związków może sprzyjać rozwojowi depresji oraz innych chorób psychicznych.

Zespół Bjelland uzyskał swe najnowsze wyniki w badaniach na dużej populacji, bo na grupie aż 5 tys. 948 osób w wieku od 46 do 49 lat. Naukowcy przebadali próbki krwi pobrane od pacjentów oraz zebrali dane na temat występowania u nich objawów depresji. Co ciekawe, u osób z depresją naukowcy nie zaobserwowali zmian poziomu kwasu foliowego, a jedynie oznaki zaburzeń jego metabolizmu. Zdaniem badaczy, obserwacja ta jest zaskakująca, sugeruje jednak, że pomiary kwasu foliowego we krwi mogą nie odzwierciedlać tak precyzyjnie jego zawartości w komórkach.

Konkluzją badań jest przytoczenie przez ich autorów prostej życiowej mądrości, że "witaminy służą zdrowiu nie tylko ciała ale i ducha" z czego wynika kolejny wniosek, aby w codziennej diecie dbać o w zapewnienie organizmowi odpowiedniej porcji witamin. Według ich autorów, uzyskane wyniki nie tylko stanowią wsparcie dla teorii, że preparaty z kwasem foliowym mogą wzmacniać efekt leków antydepresyjnych, ale też sugerują, że u niektórych osób mogą wręcz zapobiegać powstawaniu depresji i związanych z nią stanów lękowych".

Myślę, że badania te mogą być szczególnie ważne dla opiekunów dzieci i osób z autyzmem oraz dla samych zainteresowanych, gdyż jak wiemy, depresja, również w swojej zamaskowanej formie, jest plagą zaburzenia autystycznego i szczególnie często objawia się u osób z łagodnymi postaciami autyzmu, jak chociażby zespół Aspergera. Stan ten, zwłaszcza jeśli związany z silnym lękiem często maskowany jest poirytowaniem, i towarzyszy mu wzrost tendencji do autystycznego wycofywania się, Następuje też zaostrzenie typowych dla danej osoby objawów (czasem ma to związek z agresją i autoagresją). Jest to dobrze znany rodzicom i opiekunom osób autystycznych "towarzysz" ich niedoli. W wielu, choć nie wszystkich przypadkach poprawa następuje po podawaniu witamin z grupy B. Czyżby więc także i "tędy" droga (tj. drogą kwasu foliowego)? Zachęcam gorąco lekarzy pediatrów oraz specjalistów w zakresie psychologii czy neurologii dzieci i dorosłych do przestudiowania tego artykułu, do którego mogą mieć dostęp przez instytucje w której pracują, bo chociaż badania te nie dotyczą autyzmu, to być może, mogą stać się źródłem inspiracji do własnych badań i przemyśleń i w tej kwestii.


Ingvar Bjelland, MD; Grethe S. Tell, PhD, MPH; Stein Emil Vollset, MD, DrPH; Helga Refsum, MD; Per Magne Ueland, MD (2003) Folate, Vitamin B12, Homocysteine, and the MTHFR 677CT Polymorphism in Anxiety and Depression.The Hordaland Homocysteine Study. Arch Gen Psychiatry. Vol. 60 No. 6, June, 618-626.
Oprac. R.SK


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erka




Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:04, 19 Lip 2012    Temat postu:

DEPRESJA

Każdego roku tysiące osób odwiedza lekarzy narzekając na depresję. Wiele z nich trafia do szpitala. Współczesne badania dowodzą, że można zwalczyć objawy depresji stosując preparaty witaminowo-mineralne oraz leki przeciwdepresyjne najnowszej generacji.

Objawy
Długotrwały smutek lub uczucie pustki. Brak przyjemności czerpanej z codziennych zajęć, a także z seksu. Zaburzenia snu, spadek energii, zmęczenie. Słabe lub nadmierne łaknienie. Poczucie winy i beznajdziewności, utrata wartości. Trudności w koncentracji, skłonność do irytacji, płaczliwość. Przewlekłe bóle. Myśli o śmierci lub samobójstwie.

Co to jest?

Depresja to znacznie więcej niż smutny nastrój – to niszcząca choroba, która wpływa na życie psychiczne, fizyczne i umysłowe. Wpływa ona na samoocenę oraz postrzeganie osoby cierpiącej przez innych, a czynności życia codziennego stają się coraz trudniejsze.
Można rozróżnić wiele postaci depresji, zaczynając od długotrwawej melancholii lekkiego stopnia ( dystymia ), poprzez zmiany nastroju od euforii do rozpaczy ( depresja dwubiegowa lub maniakalno-depresyjna ), aż do najpoważniejszego zaburzenia – stałego przygnębienia, które prowadzi do całkowitej niezdolności do funkcjonowania i myśli o samobójstwie ( psychoza depresyjna ).

Przyczyny zaburzeń

Nie można mówić o jednej przyczynie depresji, chociaż naukowcy uważają, że powodem tej choroby jest brak równowagi stężenia mózgowych neuroprzekaźników chemicznych, czyli substancji, które przesyłają synał z jednej komórki nerwowej do następnej.
Mechanizmem wywołującym depresję może być zdarzenie życiowe: śmierć ukochanej osoby, rozwód, zagrażąjąca życiu choroba, utrata pracy lub jakakolwiek inna poważna trudność życiowa. Alergie pokarmowe, braski składników pokarmowych, reakcje na leki ( np. beta-adrenolityki ), stres, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów mogą sprzyjać pojawianiu się depresji. Nie bez wpływu pozostają również nieodpowiednie sposoby radzenia sobie z gniewem, złością, poczuciem winy. Dla wielu tysięcy ludzi czynnikiem wpływającym na pogłebienie nastroju depresyjnego jest niedostatek światła słonecznego pod koniec roku. Niedostatek światła powoduje smutek poczucie zmęczenia i wykluczenie z życia społecznego osób cierpiących, do czasu zwiększenia dopływu światła ( wydłużenia doby ).

Jakie preparaty mogą pomóc?

Witaminy i minerały wspomagają leczenie lekami przeciwdepresyjnynmi. Preparatów ziołowych oraz 5-HTP nie należy stosować łącznie oraz bez zgody lekarza. Małe stężenie witamin z grupy B oraz witaminy C może mieć związek z depresją. Biorą one udział w wytwarzaniu neuroprzekaźników w mózgu i mogą zwiększać skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Wapń i magnez koją nerwy i mogą pomóc w sytuacji, kiedy depresja powoduje bezsenność. Herbatki oraz wyciągi z melisy lub rozmarynu też obniżają napięcie, a wyciąg z owsa zwalcza wyczerpanie nerwowe.
Dziurawiec zwyczajny można stosować zamiast syntetycznych leków przeciwdepresyjnych, które często mają skutki uboczne. Dla pacjentów powyżej 50. roku życia miłorząb japoński jest często znacznie skuteczniejszy w zwalczaniu depresji od leków konwecjonalnych. 5-HTP to pochodna aminokwasu tryptofanu, która zwiększa stężenie serotoniny w mózgu i poprawia nastrój. Jeśli doświadcza się silnego silnego lęku, można za zgodą lekarza stosować preparaty z pieprzu metystynowego. Można je łączyć z preparatami dziurawca, miłorzębu metystynowego.Można je łączyć z preparatami dziurawca, miłąrzebu lub 5-HTP.

ZALECANE DAWKOWANIE

Witaminy z grupy B
Dawkowanie: tabletka dziennie, rano podczas posiłku.
Porada: należy stosować preparat zawierający po 50 mg witaminy B 12 i biotyny oraz 400 ug kwasu foliowego i po 50 mg innych witamin z grupy B.

Witamina C
Dawkowanie: 500 mg 2 razy dziennie.
Porada: zmniejsz dawkę, jeśli wystąpi biegunka.

Wapń/magnez
Dawkowanie: 500 mg wapnia i 250 mg magnezu dziennie.
Porada: żeby ułatwić zasypianie, można przyjąć dodatkową dawkę pzed snem.

Dziurawiec zwyczajny
Dawkowanie: 3 razy dziennie 300 mg wyciągu
Uwaga: standardowo zawiera 0,3% hipercyny.

5-HTP
Dawkowanie:100 mg 3 razy dziennie.
Uwaga: nie należy przedłużać kuracji powyżej 3 miesięcy bez konsultacji z lekarzem.

Miłorząb japoński
Dawkowanie: 40 mg wyciągu 3 razy dziennie.
Uwaga:standaryzowany roztwór zawiera co najmniej 24% ginkgoflawonoidów.

Pieprz metystynowy
Dawkowanie: 250 mg wyciągu 2 lub 3 razy dziennie.
Uwaga: standardowo powinien zawierać co najmniej 30% kawalaktonów.

Co jeszcze można zrobić?


Ćwiczyć regularnie.Ćwiczenia fizyczne to jeden z znajlepszych naturalnych środków przeciwdepresyjnych.
Unikać palenia papierosów, pić mniej kawy i alkoholu.
Skorzystać z pomocy psychoterapeuty.Wiele stosowanych obecnie technik terapeutycznych może przerwać zachowania depresyjne.

NOWOŚCI
Ponad 30% osób stosujących leki antydepresyjne nie reaguje na nie. Najnowsze badania sugerują , że pomóc tu może stosowanie kwasu foliowego. Po 8 tygodniach stosowania prozacu tylko u 65% osób z małym stężeniem kwasu foliowego zauawożono poprawę. Natomiast wśród osób o właściwym stężeniu kwasu foliowego na leczenie prozacem zareagowało pozytywnie 80%.
W Niemczech badano skuteczność wyciągu dziurawca w leczeniu depresji. Okazało się, że wywołuje on pozytywne rezultaty u 50-80% pacjentów, co jest porównywalne ze skutecznością preparatów konwencjonalnych.

ROZMAITOŚCI
W łagodzeniu depresji może pomóc jedzenie mięsa indyka, łososia oraz produktów mlecznych, ponieważ zawierają one aminokwas tryptofan. Małe stężenie tryptofanu obniża produkcję serotoniny- przekaźnika mózgowego odpowiedzialnego za regulację nastroju. Szególnie podatne na zaburzenia związane z niskim poziomem tryptofanu są kobiety.

Kobiety podatne na depresję mogą mieć też osteoropozę, ponieważ brak równowagi mózgowych substancji chemicznych może powodować zmniejszenie gęstości kości. Ryzyko ostereoporozy można obniżyć podając dziennie 10 ug witaminy D wraz z dodatkowymi dawkami wapnia i magnezu.

PAMIĘTAJ: Zanim zaczniesz stosować któryś z wymienionych preparatów, skonsultuj się z lekarzem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hagart




Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:58, 19 Lip 2012    Temat postu:

można zwalczyć objawy depresji stosując preparaty witaminowo-mineralne oraz leki przeciwdepresyjne najnowszej generacji.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
logopeda
Administrator



Dołączył: 13 Lip 2012
Posty: 57
Przeczytał: 1 temat

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 10:25, 28 Kwi 2013    Temat postu:

.


Władysław Pitak z kuracjuszami w jaskini solno-jodowej Galos w Szczawnie Zdroju

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
GŁOWA DO GÓRY - BĘDZIE DOBRZE
Chodź na stronę:
[link widoczny dla zalogowanych]



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Opracowanie i wykonanie: Władysław Pitak



.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 10:39, 28 Kwi 2013    Temat postu:

Niespodziewanie korzyści płynące z odchudzania

Utrata zbędnych kilogramów poprawia pamięć i koncentrację.
Naukowcy amerykańscy przeprowadzili badania, z których wynika, że znacząca utrata nadwagi ma korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Po 12 tygodniach eksperymentu pacjenci, którzy stracili średnio po około 25 kilogramów, osiągali znacznie lepsze wyniki w testach umiejętności poznawczych obejmujących m.in. pamięć lub umiejętność organizacji.
Z kolei w przypadku pacjentów otyłych, którzy utrzymali swoją wagę, stwierdzono lekkie obniżenie sprawności pamięciowej.
Zdaniem autorów eksperymentu, poprawa pamięci u badanych nie może być wyłącznie wynikiem lepszego ciśnienia krwi, ponieważ poprawę ciśnienia stwierdzono tylko u niewielkiej liczby pacjentów. Najprawdopodobniej jest to zasługa
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna -> Wejdź i porozmawiaj Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin