hagart
Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 16:51, 16 Mar 2021 Temat postu: Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka? |
|
|
Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka
.
Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka?
Nauka gry na instrumencie muzycznym pozytywnie zmienia strukturę mózgu dzieci oraz usprawnia procesy związane z koncentracją i podejmowaniem decyzji – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
[img]https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BB1eDvhx.img?h=491&w=874&m=6&q=60&o=f&l=f&x=501&y=275[/img]
© Dostarczane przez Supermamy.pl Rozwój Dziecka
Badano wpływ treningu muzycznego na rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy 20. dzieci w wieku szkolnym. Oddziaływanie lekcji muzyki na mózg obserwowano za pomocą takich urządzeń, jak rezonans magnetyczny, elektroencefalograf oraz testów behawioralnych.
W odróżnieniu od zabawki z melodią, z instrumentem muzycznym mamy do czynienia wtedy, gdy zachodzi korelacja między zachowaniem dziecka a wysokością tonu - np. dziecko uderza w bębenek raz ciszej, raz głośniej, dmucha w gwizdek z różną siłą itd.
Nauka gry na instrumencie a rozwój dziecka
Po dwóch latach obserwacji naukowcy stwierdzili, że trening muzyczny wpłynął pozytywnie zarówno na białą istotę mózgu (skupiska neuronów będących jednym z podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego, odpowiadających za uczenie się), jak i na istotę szarą (zwierającą większość neuronów biorących udział w przetwarzaniu informacji).
Ponadto trening poprawiał koncentrację i podejmowanie decyzji, a także przyspieszał dojrzewanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku, rozwój językowy, percepcję mowy oraz umiejętność czytania.
- Udokumentowaliśmy zmiany w mózgach dzieci uczestniczących w treningu muzycznym. Różnią się one od tych, które uznawane są za typowe dla danego wieku. Wskazuje to, że muzyka jest ważnym narzędziem, które może pomóc dzieciom dojrzewać emocjonalnie i intelektualnie - komentuje współautorka badań.
fot. istock.com
[img]https://img-s-msn-com.akamaized.net/tenant/amp/entityid/BB1eDFE3.img?h=584&w=874&m=6&q=60&o=f&l=f[/img]
© Dostarczane przez Supermamy.pl dziecko i dzwoneczki
Jakie jeszcze cechy pomaga rozwijać muzyka?
Oto kilka z nich:
• Koncentracja - nauka gry na instrumencie, a w przypadku kilkumiesięcznych maluchów samo odkrywanie instrumentu, wzmacnia zdolności do koncentracji, szczególnie przydatnej w szkole.
• Koordynacja - granie na instrumentach poprawia koordynację ręka-oko. W ten sposób rozwijają się zdolności motoryczne dziecka.
• Relaksacja - potwierdzono wpływ muzyki na nasze samopoczucie i zdrowie np. muzyka relaksacyjna obniża ciśnienie krwi, uspokaja serce. Warto więc rozważnie dobierać muzykę, jakiej słuchamy w obecności dziecka.
• Cierpliwość i wytrwałość - cechy, które rozwijają się, gdy maluch próbuje grać na instrumencie. Przydają się w życiu, także zawodowym, gdyż dzięki nim jesteśmy w stanie osiągać cele mimo przeszkód.
• Pewność siebie - zachęcanie dziecka do gry, chwalenie za próby i postępy sprawiają, że poczucie własnej wartości u dziecka rośnie. Dzieci z mocnym poczuciem wartości siebie są szczęśliwe i odnoszą więcej sukcesów, potrafią także w życiu dorosłym nawiązywać zdrowe relacje.
- W programie badawczym wzięli udział uczniowie w wieku 6-7 lat z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Dorastanie w ubóstwie może działać hamująco na rozwój mózgu dzieci, co przekłada się na wyniki w nauce. Programy takie jak ten mogą pomóc zniwelować ten problem – podkreśla dr Assal Habibi.
[link widoczny dla zalogowanych]
@
[link widoczny dla zalogowanych]
@
[link widoczny dla zalogowanych]
@
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez hagart dnia Wto 16:52, 16 Mar 2021, w całości zmieniany 1 raz
|
|