www.logopeda.fora.pl
forum o terapii wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.logopeda.fora.pl Strona Główna
->
Wejdź i porozmawiaj
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Forum dla Każdego
----------------
Wejdź i porozmawiaj
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
orator
Wysłany: Wto 11:59, 25 Gru 2018
Temat postu:
http://forum.gk24.pl/im-bardziej-sie-boisz-tym-czesciej-jestes-agresywny-t52010/
.
Cukrzyca i Ty
Życie z cukrzycą może wydawać się skomplikowane. W rzeczywistości jednak wcale tak nie musi być. W tym albumie znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, jakie z pewnością Ci się nasuną. Mamy nadzieję, że dzięki nowej wiedzy uda Ci się zapanować nad cukrzycą zanim ona przejmie kontrolę nad Tobą.
.
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia/edu/abc/abc05.jpg
W tym albumie znajdziesz informacje na temat cukrzycy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć Twoją chorobę, sposoby jej leczenia oraz kroki, jakie należy podejmować, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem.
.
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia/edu/abc/photo.jpg
Omawiane tematy podzielone zostały na następujące rozdziały: wprowadzenie, kontrolowanie cukrzycy, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, cukrzyca typu 1 i 2, podawanie insuliny, hipoglikemia, życie w czasie choroby, podróżowanie i prowadzenie pojazdów, praca zawodowa, ciąża, powikłania cukrzycy, pielęgnacja stóp, troska o serce, seks, rzucanie palenia, alkohol.
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia/edu/abc/abc04.jpg
.
Materiał fotograficzny pobrany z filmu firmy
Abbott Laboratories Polans Sp. z o.o.
Abbot Diabetes Care
ul. Postępu 18 A
02-676 Warszawa
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia/edu/abc
logopeda
Wysłany: Wto 11:52, 25 Gru 2018
Temat postu:
Cukrzyca typu 1
Cukrzyca typu 1 - przyczyny zachorowania można upatrywać w uszkodzeniu komórek β trzustki (tzw. wysepki Langerhansa, badania pokazują, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero wtedy gdy zniszczonych zostanie 90 proc. komórek), których podstawowym zadaniem jest wydzielanie insuliny. Hormon ten redukuje i kontroluje stężenie glukozy, która stanowi podstawowe źródło energii dla organizmu. U osób z cukrzycą typu 1 – z nieznanych do końca przyczyn – układ odpornościowy zaczyna wydzielać przeciwciała, które niszczą trzustkę i zakłócają jej pracę.
Wpływ na rozwój cukrzycy typu 1 mają m.in. geny, ale szanse na odziedziczenie choroby wynoszą zaledwie 10 proc. Część badaczy bardziej skłania się ku tezie, że uszkodzenie komórek trzustki, a w konsekwencji rozwój cukrzycy typu 2 może być spowodowane infekcją wirusem Coxackie. Mimo że zazwyczaj wywołuje on niezbyt groźną infekcję, to u niektórych dzieci może wywoływać bardzo poważne infekcje. Co raz częściej mówi się, że to właśnie za jego sprawą aktywowana jest reakcja układu immunologicznego, która nakazuje mu niszczenie trzustki, a w szczególności komórek beta, które wytwarzają insulinę.
Reklama
Istnieje także teoria, która mówi, że wpływ na rozwój cukrzycy może mieć klimat i sposób odżywiania we wczesnym dzieciństwie. Niektórzy badacze twierdzą, że jej rozwojowi sprzyja chłodniejszy klimat. Część badaczy jest stania, że cukrzyca, znacznie częściej pojawia się u osób, które nie były karmione piersią. Trzeba jednak pamiętać, że to ciągle tylko gdybania i jak dotąd nie ma żadnych rzetelnych badań, które potwierdziłyby lub wykluczyły tę teorię, przyczyny cukrzycy wciąż nie są do końca poznane.
To, co wiadomo na pewno to, że cukrzycy typu 1 sprzyjają:
częste infekcje w dzieciństwie;
rozpoznana cukrzyca typu 1 u jednego z rodziców, w szczególności u ojca;
starszy wiek matki;
stan przedrzucawkowy u matki podczas ciąży;
inne choroby autoimmunologiczne, np. choroba Gravesa-Basedowa, choroba Hashimoto, choroba Addisona, stwardnienie rozsiane.
Cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 jedna z najczęściej rozpoznawanych odmian cukrzycy. Zaliczana jest do chorób metabolicznych, których najbardziej charakterystycznym objawem jest podwyższone stężenie glukozy we krwi. Dzieje się tak ponieważ trzustka wytwarza zbyt mało insuliny lub komórki przestają na nią reagować.
Reklama
Insulina to hormon, który aktywuje organizm do natychmiastowego przełożenia glukozy na energię. Cukrzyca typu 2 ma bezpośredni związek z otyłością. Znacznie częściej rozwija się także u osób z nadciśnieniem tętniczym czy chorujących na serce. Jeszcze do niedawna ten rodzaj cukrzycy uchodził za chorobę typową dla osób starszych. Niestety to się zmienia i schorzenie rozwija się już u dzieci.
Cukrzyca ma podłoże genetyczne, ale to, że w rodzinie jest choć jeden chory nie znaczy, że rozwinie się ona u wszystkich. Prawdopodobieństwo wynosi od 30-40proc.
Przyczyny cukrzycy mogą również wynikać z:
wcześniejszego występowania nieprawidłowości w wartościach glikemii,
nieprawidłowej tolerancji glukozy,
przebytej cukrzycy w ciąży,
urodzenia noworodka z dużą wagą urodzeniową (powyżej 4 kg),
wysokiego poziomu trójglicerydów we krwi,
stosowania terapii hormonalnej,
choroby trzustki.
W grupie ryzyka znajdują się także panie, które mają zespół policystycznych jajników.
Więcej:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,105912,23286045,przyczyny-cukrzycy-co-sprzyja-rozwojowi-cukrzycy.html
.
logopeda
Wysłany: Wto 11:50, 25 Gru 2018
Temat postu:
.
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia/edu/abc/index.html
Cukrzyca to jedna z najczęściej występujących chorób. Może się pojawić nie zależnie od wieku pacjenta, a ni stylu życia, który prowadzi pacjent. Jakie są przyczyny cukrzycy? Jak uniknąć zachorowania?
REKLAMA
Przyczyny cukrzycy różnią się nieco w zależności od typu schorzenia.
Cukrzyca ciążowa
Cukrzyca ciążowa, zwana też cukrzycą ciężarnych, to zaburzenie gospodarki węglowodanowej wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Cukrzyca ciążowa występuje u około 3 do 6 proc. wszystkich ciężarnych kobiet. U 30 proc. kobiet powtarza się w kolejnej ciąży. Zwykle rozpoczyna się w piątym lub szóstym miesiącu ciąży (24-28 tydzień) i znika tuż po porodzie. Zdarza się, że cukrzyca w ciąży jest sygnałem ostrzegawczym i zapowiada rozwój cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Jakie są przyczyny cukrzycy u ciężarnych?
Podstawowym źródłem energii dla organizmu jest glukoza. Jeśli organizm działa jak należy trzustka wytwarza insulinę i przekłada cukier na energię. W przypadku kobiet w ciąży, u których rozwinęła się tzw. cukrzyca ciężarnych, choć trzustka działa prawidłowo, to organizm nie odbiera sygnału, że otrzymał glukozę, którą trzeba zamienić na energię. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie medycyna nie potrafi podać konkretnej odpowiedzi, przypuszcza się jednak, że przyczyną cukrzycy mogą być zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele przyszłej matki. Proces ten rozwija się stopniowo, pierwsze sygnały, że zaczyna się dziać coś niepokojącego, pojawiają się zazwyczaj między 24-28 tygodniem ciąży.
Więcej:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,105912,23286045,przyczyny-cukrzycy-co-sprzyja-rozwojowi-cukrzycy.html
logopeda
Wysłany: Wto 11:45, 25 Gru 2018
Temat postu: Jak radzić sobie ze stresem w cukrzycy
Jak radzić sobie ze stresem w cukrzycy
.
Gdy nasz mózg odbierze sygnał o zagrożeniu, do organizmu zostają uwolnione pewne hormony i specyficzne substancje chemiczne. One uaktywniają z kolei niektóre organy i narządy organizmu. Wtedy to właśnie zachodzą reakcje, które powodują typowe objawy stresu, ale stawiają również organizm w stan gotowości.
A co dzieje się wtedy w naszej psychice?
Najczęściej czujemy niepokój, gniew, strach, przerażenie. W głowie mamy pustkę, nie możemy się na niczym skoncentrować. Mogą pojawić się kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji. Często dopada nas poczucie bezradności.
http://www.logos.pomorze.pl/glikemia
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin